Penzion Markus Frymburk Frymburk Frymburk Lipno na kole Lipno na in-line bruslích Frymburk

Představení penzionu Markus

Historie pensionu Markus se začala psát v roce 1994. Tento rok jsme zakoupili a následně opravili jeden z nejstarších domů na frymburském náměstí. Jedná se o bývalý statek s malým obchůdkem, který byl dříve ve vlastnictví rodiny Simona Sechtera. Předci pana Sechtera tento objekt po staletí kámen po kameni budovali a předávali si jej z generace na generaci, což bylo poznat i na kamenném zdivu, které bylo po každé přístavbě jinak skládané. Tento dům původně naší rodině nepatřil, ale i tak k němu máme velmi blízký vztah. Současná majitelka se zde narodila a strávila zde rané dětství. Také se jedná o jeden z mála stále stojících objektů původní zástavby Frymburka. Budova byla po zakoupení ve velmi špatném stavu, proto byla nutná značná rekonstrukce. Přesto jsme se snažili maximálně zachovat původní ráz domu. Zdivo, sklepy i klenba se podařilo opravit s minimálními zásahy a přesto penzion působí moderně a odpovídá standardům pohodlného bydlení. Restaurace se nachází v bývalém obchůdku a průjezdu, který má krásně klenuté stropy.

Kořeny naší rodiny patří do Frymburka, část našich předků zde žila již před první světovou válkou. Městys Frymburk má velmi dlouhou a bohatou historii. Novodobé dějiny začínají již v roce 1198, kdy byl městys Dr. Valentinem Schmidtem popisován takto: "Fritburk byl strážný hrad nad vltavským brodem již v roce 1198 připomínaný". Následovalo množství významných historických událostí, které v roce 1856 korunoval velký požár, při kterém bylo zcela zničeno historické náměstí. Po vzniku Československa v roce 1918 byl Frymburk český s německou většinou. Po osvobození americkou armádou v roce 1945 a po odsunu německých obyvatel se městys Frymburk stal místem s českou populací, kterou doplnili Slováci a reemigranti z Rumunska a Volyňští Češi. Frymburk i krajina se podstatně změnily po napuštění lipenské přehrady v roce 1959. Poté městys získal ráz zejména rekreační a tento fakt je platný dodnes.

Jméno našeho pensionu bylo zvoleno na počest významného frymburského rodáka, pedagoga a spisovatele J. K. Markuse, jehož rodný dům musel ustoupit nové výstavbě (dům číslo 15). Jordan Kajetan Markus se narodil 22. 1. 1831. V letech 1852 až 1858 působil jako učitel ve frymburské škole, následně provozoval svou pedagogickou činnost na různých hornorakouských školách. Již v roce 1863 působil jako vrchní učitel ve Vídni a současně se jako úspěšný pedagog a spisovatel významně podílel na tvorbě Říšského školského zákona. Z jeho iniciativy vznikl známý Stifterovův pomník na Plechém, dále byl iniciátorem umístění mnohých památních desek, které sloužily k poctě slavných osobností Šumavy a jejích obyvatel. J. K. Markus zemřel jako ředitel školy dne 23.7. 1893.

Vychutnejte si atmosféru penzionu Markus a užijte si kus frymburské historie s námi. Těšíme se na Vaši návštěvu!

 
 
*
*
*
 
 

Rezervace

Webkamera